Nedokonalé hutnenie lôžka (hutniť, hutniť, hutniť)
Pre trvale pevnú zámkovú dlažbu odporúčame dôsledné hutnenie dna výkopu (hlinu),hutnenie kameniva každých 10cm hrúbky, a v neposlednom rade vrstvu betonovej stabilizácie. Takto zhotovené lôžko nemá tendenciu sa prepadať.
Nedostatočná hrúbka kamenného lôžka.
Kamenné lôžko pod chodník odporúčame min. 25cm
Parkovacie a príjazdové cesty pod osobné vozidlá do 3,5t odporúčame hrúbku min.30-35cm prípadne 20cm kameň+10cm betonová stabilizácia.
Parkovacie a príjazdové cesty pod vozidlá nad 3,5t odporúčame hrúbku min. 40-45cm prípadne 30cm kameň+ 15cm betonová stabilizácia.
Uloženie obrubníkov do betonu bez lôžka.
Častá chyba ktorá spôsobuje vykrivenie, prepadnutie obrubníkov a oddelenie obrubníkov od zámkovej dlažby. Na fotografii nižšie je zobrazené správne uloženie obrubníkov na kamenné lôžko.
Zásyp popri základoch v budúcej trase obrubníkov alebo zámkovej dlažby výlučne zasypávať kamenivom!
Najčastejšia chyba s ktorou sa stretávame je zasypávanie rúr, sietí alebo zásyp nopovej fólie hlinou. Každý výkop v trase budúcej dláždenej plochy je nutné zasypať kamenivom. Hlina klesá niekoľko rokov, preto ak sa na takúto navážku položí zámková dlažba skôr či neskôr sa dlažba prepadne.Je nutné vybrať celú hlinenú navážku a nahradiť ju kamenom čo je často nákladné. Nikdy nerobte pokládku zámkovej dlažby na navážku zeminy.
Nesprávne uložená zámková dlažba.
Dlažba položená v zlom smere. Pri takomto uložení dlažby nie sú žiadne zámky, dlažba mala byť otočená o 90 stupňov
Nepreviazaná zámková dlažba.
Zámková dlažba ktorá slúži na prejazd vozidiel musí byť vždy previazaná, v opačnom prípade sa stane že sa špáry poposúvajú.